مقدمه 

با گسترش روز افزون فناوری و همه‌گیر شدن دستگاه‌های هوشمند، از بین روش های مختلف انجام معامله اعم از؛ حضوری، اینترنتی (آفلاین)، مرکز تماس(کال سنتر) و برخط (آنلاین)، معامله گران و فعالین بازار سرمایه به روش برخط علاقه بیشتری نشان دادند. از همین رو شرکت کارگزاری مهراقتصاد ایرانیان به‌عنوان یکی از کارگزاران پیشرو در ارائه خدمات مربوط به معاملات برخط (آنلاین) با همکاری شرکت نرم افزاری تدبیرپرداز با استفاده از جدیدترین فناوری‌های روز، محیطی امن جهت انجام معاملات در بورس اوراق بهادار و فرابورس برای مشتریان گرامی و گرانقدر خود فراهم نموده است.

پر واضح است که لازمه موفقیت و پیشرفت در هر فعالیتی، دانش و آگاهی است؛ از همین رو در ادامه توضیح مختصری جهت آشنایی با رویه های معامله از طریق زیرساخت آنلاین و شرایط و مخاطرات مربوط به این نوع معاملات براساس ماده 24 «دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، مصوب ۱۳۶۸/۰۶/۰۶»، به علاوه فایل راهنمای انجام معاملات با سامانه های معاملاتی برخط کارگزاری مهراقتصاد ایرانیان را بیان می کنیم.

 

معاملات آنلاین چیست؟

معاملات برخط  (online Trading)، مجوز خرید و فروش سهام توسط سرمایه‌گذار (مشتری) به صورت آنلاین است. به عبارت دیگر معاملات برخط به معاملاتی اطلاق می شود که در آن مشتری به طور مستقیم و در لحظه، سفارش خرید/فروش خود را به سامانه معاملات ارسال می کند.

بنا بر تعریفی که در بند ۷ماده ۱دستورالعمل اجرایی معاملات برخط آمده است، معاملات برخط؛ انجام معامله به روشي است كه طي آن كارگزار يا كارگزار/معامله گر درخواست‌هاي ثبت، ويرايش يا حذف سفارش مشتريان را از طريق زيرساخت برخط (بند ۴ماده ۱)، دريافت و پس از اعمال كنترل‌هاي لازم از طريق زيرساخت برخط (بند ۵ ماده ۱)، به سامانه معاملاتي بورس ارسال نموده و نتيجه را از سامانه معاملاتي بورس دريافت مي‌كند.

 

مزایای معاملات برخط چیست؟

در ادامه به مواردی از مزیت های سامانه معاملات آنلاین به عنوان یک روش ایده‌آل در انجام معامله اشاره می کنیم:

 • امکان ارسال مستقیم و بی واسطه و به صورت لحظه‌ای سفارش خرید و فروش
 • امکان انجام فرایندهای مالی و بانکی اعم از واریز و ثبت درخواست برداشت وجه بدون مراجعه حضوری به بانک یا کارگزاری
 • امکان خرید مستقیم از حساب بانکی با اتصال حساب بانکی به سامانه معاملاتی کارگزاری
 • امکان گزارش‌گیری از صورت‌حساب شخصی (گردش حساب و گزراش سفارشات)
 • امکان مشاهده سبد سهام و میزان سود و زیان و …
 • امکان دسترسی به ابزارهای تحلیلی
 • امکان دسترسی همیشگی به بازار بدون محدودیت مکانی
 • کاهش ریسک اشتباهات معامله‌گری

معرفی سامانه های معاملاتی آنلاین کارگزاری مهراقتصاد ایرانیان

 1. سامانه معاملاتی آنلاین پلاس:

آنلاین پلاس یک سامانه معاملاتی بورسی بسیارسریع، حرفه ای و با محیطی راحت برای خرید و فروش می‌باشد. سامانه معاملات برخط این کارگزاری با استفاده از پروتکل امن SSL و به آدرس  https://online.meibours.ir  در اختیار مشتریان کارگزاری قرار دارد.

تمام قابلیت ها و امکاناتی که در بخش مزایای معاملات آنلاین ذکر شد به علاوه موارد زیر در این سامانه موجود است:

 • معامله سهام ، صندوق های قابل معامله ، اوراق بادرآمد ثابت ، گواهی های سپرده مختلف و دیگر ابزارهای ‌مالی به سهولت هرچه تمام تر
 • پرتفوی لحظه‌ای پیشرفته
 • اطلاعات شاخص کل و هم وزن، نمایش کامل عمق بازار، معاملات حقوقی وحقیقی ها به همراه آنالیزمعاملات در قالب "تحرکات حقیقی ها"، سابقه معاملات و نمادهای هم گروه
 • امکان یادداشت‌گذاری روی نماد
 • امکان مشاهده نقشه‌ی بازار
 • نمایش نمودارتکنیکال، اطلاعات بازدهی و اطلاعات معاملاتی و قیمتی هر نماد به صورت جامع
 • واریز وجه ، برداشت وجه ، تغییر کارگزارناظر ، گردش حساب و قابلیت تغییر وضعیت توافقنامه ها
 • قابلیت نمایش پیام های ناظر ، پیام های فوری و پیام ناظر سهم های من
 • دیدهبان اختصاصی با اطلاعات کاربردی
 • نمایش و مدیریت سفارشات به راحتترین روش ممکن (+تاریخچه معاملات و فیلترهای متنوع)
 • نمایش نماد های بازار به تفکیک گروه های صنعت
 • نمایش اطلاعات مربوط به سود/زیان کل ، سود/زیان روزانه ، ارزش کل سهام ، ارزش کل دارایی ، اعتبار و

راهنمای استفاده از سامانه آنلاین پلاس را می توانید از لینک زیر دریافت کنید .

https://www.etadbir.com/portals/0/rahnama.pdf

 1. سامانه معاملاتی همراه پلاس :

 همراه پلاس نیز یک وب اپلیکیشن بورسی بسیارسریع، حرفه ای و با محیطی راحت برای خرید و فروش سهام بوده که به منظور استفاده موبایل طراحی شده است اما از طریق رایانه نیز امکان ورود وجود دارد. این سامانه از تمامی امکانات آنلاین پلاس برخوردار می باشد.

آدرس  https:// mobile.meibours.ir  در اختیار مشتریان کارگزاری برای ورود به سامانه قرار دارد.

راهنمای استفاده از سامانه همراه پلاس را می توانید از لینک زیر دریافت کنید .

https://www.etadbir.com/portals/0/rahnama-hamrah.pdf

رویه و مخاطرات مربوط به این نوع معاملات

براساس ماده ۲۴ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، رویه و مخاطرات این نوع معاملات، به شرح زیر اعلام می گردد:

براساس ماده 14 دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، استفاده مشتری از زیرساخت های برخط منوط به انعقاد قرارداد با كارگزار يا كارگزار/معامله گر است. قرارداد مذكور در چارچوب مصوب كانون و دربردارنده الزامات ابلاغي سازمان بوده و مشتریان گرامی می توانند برای راهنمایی در خصوص فرآیند ثبت نام و اخذ نام کاربری معاملات آنلاین (به صورت غیرحضوری/حضوری) با شعب مختلف کارگزاری که در وبگاه اینترنتی کارگزاری آمده است تماس بگیرند.

سامانه‌های معاملاتی آنلاین در کنار مزیت‌ها مخاطراتی نیز دارند که مشتریان گرامی باید به رعایت آنان همت بگمارند. برخی از مخاطراتی که می تواند در استفاده از این سامانه به وجود آید به شرح زیر است:

 1. رمز عبور :

رمز عبوری که توسط کارگزار در اختیار مشتری قرار می‌گیرد همانند رمز کارت بانکی با اهمیت می باشد و در صورتی که رمز آنلاین شما در اختیار شخص ثالث قرار گیرد احتمال هر نوع ضرر و زیانی برای مشتری است. بنابراین مشتری رمز عبوری که توسط کارگزار در اختیار وی قرار می‌گیرد را در اولین ورود به سامانه باید تغییر دهد. مسئوليت استفاده و حفاظت از رمز عبور و نام كاربري و نيز مسئوليت انجام هرگونه معامله و ضرر و زیان حاصله كه از طريق نام كاربري و يا رمز عبور مشتري صورت مي‌گيرد، بر عهده مشتری است. بنابراین در صورت وقوع هرگونه سرقت يا استفاده غيرمجاز از نام کابری و رمز عبور، مشتری باید موضوع را فوراً به کارگزار اطلاع ‌دهد.

 1. ثبت مشخصات شخصی به طور صحیح

مشتری باید مشخصات فردی اعم از آدرس و تلفن و ایمیل را به درستی و صحیح اعلام و وارد کند . در صورت فراموشی رمز عبور، رمز عبور جدید به شماره تلفن یا ایمیلی که مشتری اعلام کرده است ارسال می شود و با توجه به اهمیت رمز عبور که در بند 1 آمد، باید شماره تماس و ایمیل صحیح  اعلام شود و در صورت تغییر به کارگزاری اعلام شود.

 1. نقض قوانين و مقررات در انجام معاملات

براساس ماده 12 دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، در صورت وجود شواهد و قرائني مبني بر نقض قوانين و مقررات و يا ايجاد مخاطره در شفافيت و منصفانه بودن بازار، كارگزار يا كارگزار/معامله‌گر مي‌تواند اقدامات پيشگيرانه‌اي از قبيل محدودكردن دسترسي مشتريان يا سفارش‌هاي آنها به عمل آورد. بنابراین مشتري باید از انجام هرگونه اقدام كه منجر به نقض قوانين و مقررات گردد از جمله دست‌کاری بازار و معاملات مبتني بر اطلاعات نهاني خودداري نمايد. همچنین بنا بر دلایل مندرج در ماده  19 دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، در صورت اعمال اين محدوديتها، كارگزار يا كارگزار/معامله‌گر مسئوليتي در قبال خسارات وارده نخواهدداشت.

 1. اعلام و ثبت صحیح شماره حساب

مشتری باید شماره حساب بانکی به نام خود در بانکی که کارگزار اعلام می‌کند، جهت دریافت وجوه معرفی نماید. هرگونه پرداخت به مشتری صرفاً از طریق واریز وجه به حساب یادشده امکان‌پذیر است.

 1. اختلال در سامانه

مشتری می تواند در صورت اختلال در سامانه آنلاین به هر دلیلی، از راه‌های جایگزین برای ثبت و ارسال سفارش استفاده نماید . راه‌های جایگزین نیز سامانه آفلاین و سفارش با مراجعه حضوری در محل کارگزاری می باشد.